Naši učenici koji uče njemački kao strani jezik mogu na našoj školi besplatno polagati ispite za sticanje Njemačke jezične diplome I i II koje izdaje njemačko Ministarstvo kulture (DSD I i DSD II der KMK). Kao takva, naša je škola partner drugim školama s programom za Njemačku jezičnu diplomu koje povezuje inicijativa partnerskih škola Ministarstva vanjskih poslova Republike Njemačke. Kako bi uspješno položili ispit kojim će steći Njemačku jezičnu diplomu II, učenicima je omogućeno pohađanje fakultativne nastave iz predmeta Njemački jezik – nastava za Njemačku jezičnu diplomu. Kroz projektnu nastavu i uz komunikativni pristup učenju jezika učenici u okviru ovog predmeta razvijaju kompetencije koje su preduvjet za uspjeh na ispitu.

DSD I i DSD II su međunarodno priznati certifikati. Ispiti se održavaju istovremeno širom svijeta u studenom i prosincu za DSD II te u ožujku i travnju za DSD I. Učenici koji polože ispit za DSD II stekli su jezične preduvjete za studij u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj. Ispiti za DSD I i DSD II su standardizirani prema Zajedničkom europskom referentnom okviru za jezike. Ispitom za DSD I provjeravaju se jezične kompetencije na razini A2, odnosno B1, a za DSD II na razini B2, odnosno C1. Učenici koji steknu diplomu DSD I mogu se dobro koristiti njemačkim jezikom u svakodnevnim situacijama, a učenici s položenim ispitom za DSD II vladaju jezikom obrazovanih govornika njemačkog jezika i mogu se uključiti u visokoškolsko obrazovanje.

Opis ispita i primjeri setova ispitnih materijala mogu se naći na:

htps://www.bva.bund.de/DE/

Organisation/Abteilungen/Abteilung_ZfA/

Auslandsschularbeit/DSD/node/html

Program za Njemačku jezičnu diplomu na našoj školi podržava Središnjica za škole u inozemstvu (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen – ZfA). ZfA je njemačka državna institucija koja zajedno s našim nastavnicima njemačkog jezika provodi program i ispite za Njemačku jezičnu diplomu na našoj školi, organizira stručne skupove za usavršavanje nastavnika kao i radionice za razvijanje vještine pisanja te jezične i projektne kampove za učenike uključene u nastavu za Njemačku jezičnu diplomu.

dr. sc. Ulrich Dronske

Fachberater/Koordinator (ZfA)