Posjet predstavnika slovenskog Ministarstva i Zavoda za šolstvo

Autor: Zdravka Grđan, 19. 11. 2012.

8. 11. 2012. godine Drugu gimnaziju Varaždin posjetili su predstavnici Ministarstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, Sektora za mednarodno sodelovanje in evropske zadeve Republike Slovenije i Zavoda za šolstvo. Druga gimnazija Varaždin prva je u Republici Hrvatskoj uvela u školski kurikulum slovenski jezik i kulturu, te se aktivno poučava drugu godinu. Druga gimnazija Varaždin uspostavila je suradnju sa ljubljanskom gimnazijom Antona Aškerca, te je 28.09.2012. realizirana stručna ekskurzija u Ljubljanu.

Gđa. Barbara Antolić Vupora predvodila je slovensku delegaciju i radni sastanak u Varaždinskoj županiji.

SURADNJA DRUGE GIMNAZIJE VARAŽDIN SA GIMNAZIJOM ANTONA AŠKERCA IZ LJUBLJANE

Povodom početka provedbe programa učenja slovenskog jezika u Drugoj gimnaziji Varaždin, predstavnici slovenskog Ministarstva za školstvo i šport na poziv Vijeća slovenske manjine posjetili su Varaždinsku županiju 23.12.2011. godine gdje su ih primili zamjenici župana Varaždinske županije mr.sc. Blanka Glavica Ječmenica i Milan Pavleković. Pritom je voditelj službe za međunarodnu suradnju Ministarstva za školstvo i sport Republike Slovenije gospodin Roman Maurice Gruden naznačio važnost učenja stranih jezika u školama. Tom su prilikom Drugoj gimnaziji Varaždin predani potrebni udžbenici za svih 77 učenika, koliko ih se javilo za prvu godinu učenja.

Na prijedlog Vijeća slovenske nacionalne manjine Varaždinske županije i u suradnji s Upravom za nacionalne manjine Ministarstva znanosti,obrazovanja i sporta RH, Drugom Gimnazijom te Upravnim odjelom za školstvo Varaždinske županije 77 učenika varaždinske Druge gimnazije 1. prosinca 2011. godine započelo s učenjem slovenskog jezika i kulture.

Predsjednica Vijeća slovenske nacionalne manjine Varaždinske županije Barbara Antolić Vupora i ravnateljica Druge gimnazije Varaždin Zdravka Grđan aktivno surađuju u povezivanju obrazovnog javnog sektora i civilnog društva upravo kroz uvođenje slovenskog jezika i kulture kao novog predmeta u Gimnaziji. Druga gimnazija Varaždin prva je gimnazija u Republici Hrvatskoj gdje se službeno uči slovenski jezik i kultura, a zahvaljujući predanom radu, viziji i zajedničkim obrazovnim ciljevima uspijeva se motivirati učenike i njihove roditelje za učenjem  i širenjem horizonta po pitanju susjedne slovenske kulture i jezika.

Inače, cijeli projekt od početka su podržavali Ured za Slovence u inozemstvu i po svijetu te Ministarstvo prosvjete i sporta Republike Slovenije, a Druga gimnazija Varaždin prva je škola u Republici Hrvatskoj u kojoj učenici uče slovenski jezik i kulturu u redovnom nastavnom program, ali zasigurno neće ostati jedina u Varaždinskoj županiji, za što daje podršku i pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije mr.sc. Miroslav Huđek.

Prijem u Gimnaziji Antona Aškerca u Ljubljani

Službeno potpisivanje Ugovora o suradnji dviju gimnazija- direktorica Nives Počkar i Zdravka Grđan

Izvještaj s EKSKURZIJE

Učenici Druge gimnazije Varaždin koji pohađaju nastavu slovenskog jezika i kulture 28.rujna 2012. krenuli su na jednodnevnu stručnu školsku ekskurzije u  Sloveniju ; posjetili su Gimnaziju Antona Aškerca u Ljubljani. Stručna ekskurzija organizirana je pod pokroviteljstvom  Ministrastva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Republike Slovenije, Sektora za mednarodno sodelovanje in evropske zadeve, te uz pomoć Vijeća slovenske nacionalne manjine Varaždinske županije - predsjednice gđe. Barbare Antolić Vupora i Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije, mr.sc. Miroslava Huđeka.  Stručna ekskurzija za sve učenike bila je besplatna, a sve troškove snosilo je Ministarstvo za izobraževanje, znanost , kulturo in šport Republike Slovenije.

U ekskurziji su sudjelovali Zdravka Grđan, ravnateljica Druge gimnazije Varaždin, Barbara Antolić Vupora, predsjednica Sveta slovenske narodne manjšine Varaždinske županije, Igor Šardoner , predsjednik  Slovenskog kulturnog društva Nagelj, Miroslav Gradečak, profesor slovenskog jezika, Jordanka Horvat, profesorica hrvatskog jezika i književnosti, Jasminka Trojko, profesorica filozofije i etike, te 37 učenika koji su prošle školske godine počeli učiti  slovenski jezik.

Druga gimnazija Varaždin uspostavila je suradnju i partnerstvo s Gimnazijom Antona Aškerca u Ljubljani, te je tijekom ove ekskurzije ujedno došlo do prvog susreta učenika i profesora. Učenici obje škole izveli su kratak program, a učenici Druge gimnazije Varaždin pohvaljeni su za kvalitetnu i dojmljivu izvedbu. Tom prilikom potpisan je i Ugovor o međusobnoj suradnji između dviju gimnazija na programima mobilnosti i međunarodne suradnje.

Uz službeni posjet Školi velika vrijednost ekskurzije bila je  posjet slovenskom Parlamentu. U Parlamentu je učenike i profesore Druge gimnazije Varaždin primio predsjednik parlamentarne Komisije za Slovence u inozemstvu i po svijetu g. Franc Pukšič.

Nakon posjeta Parlamentu uslijedilo je razgledavanje Ljubljane. Posebno oduševljenje izazvala je vožnja žičarom i   pogled na Ljubljanu s vidikovca, te šetnja uz rijeku Ljubljanicu.

Učenici koji uče slovenski jezik i kulturu mogu očekivati sličnu ekskurziju svake školske godine.

U Gimnaziji Antona Aškerca

U slovenskom Parlamentu