Umjetnost i književnost - terenska nastava

Autor: Zdravka Grđan, 15. 10. 2011.

Maturanti Druge gimnazije Varaždin bili su na terenskoj nastavi u Zagrebu 6. listopada 2011.  Posjetili su Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu i izložbu „Strast i bunt – ekspresionizam u Hrvatskoj“ u Klovićevim dvorima.

Uz stručno vođenje učenici su upoznali povijest, prostor i funkciju  NSK-a,  naše najvažnije institucije  za čuvanje, obradu i korištenje knjižnoga blaga. Posebno ih je zaintrigirala raznolikost usluga koje nudi korisnicima NSK-a, a među njima je pretraživanje literature za određenu temu ili pak noćno učenje.

Na izložbi u Klovićevim dvorima stekli su uvid u hrvatski ekspresionizam  u likovnim umjetnostima, književnosti, filmu, plesu, glazbi, arhitekturi.  Naime, posjetitelji mogu na izložbi vidjeti čuvena platna naših ekspresionista, Meštrovićeva djela iz ekspresionističke faze, ekspresionističke časopise, prvo izdanje Šimićevih Preobraženja, Iblerove radove ali i plesne korake prve Hrvatice viđene na TV-ekranu…   Ipak, doživjeli su i malo razočaranje. .. vidjeli su  kopije umjesto originala, a radilo se o najpoznatijim ekspresionističkim slikama (npr. „Cinik“ V. Gecana). Originali su dva dana ranije otputovali u Njemačku na izložbu o hrvatskoj umjetnosti u europskom kontekstu.

Bez obzira na ovaj mali nedostatak, učenici su stekli sliku o hrvatskoj umjetnosti ekspresionizma i spoznaju o ulozi  NSK-a  u očuvanju nacionalne kulture.

Voditeljice: prof. Jordanka Horvat i prof.Terezija Mlinarić.

Priloženi dokumenti:
SLIKE_ZAGREB_IZLOZBA_2011.zip (5.93 MB)